Fotoradary odstraszają? Jest mniej piratów wśród kierowców

O ogólnopolskich „wynikach” uzyskiwanych przez fotoradary poinformowała Monika Niżniak, rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.
Ze statystyk wynika, że system fotoradarów CANARD Inspekcji Transportu Drogowego zarejestrował w kwietniu 115 tysięcy wykroczeń. Gros, bo aż 113 tys. to wykroczenia polegające na przekroczeniu.
Mniej niż podczas zeszłorocznego lockdownu
W kwietniu 2020 roku naruszeń wykrytych przez fotoradary było znacznie więcej, aż o 18 tys. Trzeba pamiętać, że kwiecień 2020 roku był miesiącem ogólnokrajowego lockdownu. Wówczas ruch na drogach zmalał nawet o ponad 50 proc. Nie działała gastronomia, hotele, zamrożeniu uległa turystyka krajowa, zakazane były wyjazdy zagraniczne.
Fakt, że mimo tego niskiego ruchu w ubiegłym roku, w tym roku fotoradary zarejestrowały o 18 tys. wykroczeń mniej należy uznać za dowód, że kierowcy jeżdżą znacznie spokojniej.
Rekordziści na Mazowszu i na A1
Rekordowym fotoradarem okazało się urządzenie przy ul. Spacerowej w Warszawie (1,2 tys. naruszeń). Najwięcej przejazdów na czerwonym świetle zarejestrował fotoradar w Mrokowie w woj. mazowieckim (600 naruszeń), a rekordowy odcinkowy pomiar prędkości zamontowano na remontowanej autostradzie A1 w kierunku Częstochowy (12,7 tys. naruszeń).